انتشار تمبرهای یادبود در کشورهای مختلف به مناسبت دویستمین سال تولد حضرت بهاءالله

۰۸ فروردين ۱۳۹۷ (۲۸ مارس ۲۰۱۸)

مرکز جهانی بهائی- در دویستمین سالگرد تولد حضرت بهاءالله، جوامع در سراسر جهان از طرق مختلف به بزرگداشت زندگی و آموزه‌های بهائی پرداخته‌اند. از جمله اقداماتی که کشورهای متعددی مثل اتریش، برزیل، کامبوج، آلمان، مالزی و هلند برای ادای احترام به این رویداد تاریخی انجام دادند انتشار تمبرهای یادبود بوده است.

در طراحی این تمبرها از نمادها و تصاویر اماکن بهائی بهره گرفته شده است. برای مثال تمبر منتشر شده در کامبوج تصویری از معبد بهائی تازه تأسیس باتامبانگ را نشان می‌دهد. تمبر منتشر شده در آلمان نیز حاوی تصویر معبد بهائی اروپا در لانگنهاین آلمان است. سایر تمبرها از نمادهای بهائی همچون ستارۀ ۹ پر الهام گرفته‌اند. یکی از تمبرهای منتشرشده در هلند حاوی یک اثر خطاطی مشهور از هنرمند برجستۀ قرن ۱۹ ایران مشکین قلم است که در آن کلام الهی به شکل مرغ بهشت نشان داده می‌شود.

این نخستین بار نیست که تمبرهای یادبود به مناسبت یک رویداد بهائی منتشر می‌شود. در سال ۱۹۹۲ در صدمین سال درگذشت حضرت بهاءالله، تمبرهای یادبودی در کشورهای مختلف از جمله در برزیل، جمهوری ترینیداد و توباگو و گرانادا به انتشار رسیدند.

در آن سال همچنین به مناسبت‌های دیگری چندین تمبر طراحی شدند. در پاناما به مناسبت بیستمین سال افتتاح معبد بهائی قارۀ آمریکای مرکزی تمبری با تصویر این معبد منتشر شد. در کشور گویان (گایانا) نیز تمبری به مناسبت پنجاهمین سالگرد معرفی آئین بهائی به این کشور انتشار یافت. در سال ۲۰۰۲، اسرائیل به مناسبت بازگشایی رسمی طبقات مقام اعلی تمبری منتشر کرد.

آئین بهائی برای نخستین بار در فاصلۀ سالهای ۱۹۵۳ تا ۱۹۶۳ میلادی از طریق یک نقشه دهساله به کشورهای بسیاری وارد شد. برخی از این کشورها به مناسبت پنجاهمین سال ورود آئین بهائی تمبرهای یادبودی منتشر کردند. موناکو و جزایر سلیمان از نخستین این کشورها بودند.

طراحی تمبرهای یادبود بهائی به چندین دهه قبل برمی‌گردد. در اواخر دهۀ ۱۹۴۰ مجموعه‌ای تمبر با تصاویر معبد بهائی شیکاگو، در سانتیاگوی شیلی منتشر شد. جالب آن است که چند دهه بعد، سانتیاگو خود، محل معبد قاره‌ای بهائی در آمریکای جنوبی شد.

 1. 9
 2. 8
 3. 7
 4. 6
 5. 5
 6. 4
 7. 3
 8. 2
 9. 1
 • تمبر یادبود سال مقدس (۱۹۹۲) منتشرشده در جمهوری ترینیداد و توباگو.

 • تمبر یادبود منتشرشده در اتریش.

 • تمبر یادبود به مناسبت دویستمین سال تولد حضرت بهاءالله در آلمان. طراحی این تمبر معبد بهائی…

 • نمایندگان جامعۀ بهائی کامبوج در دیدار با یک مقام بلندپایه برای بحث و گفتگو دربارۀ آئین…

 • سرویس پستی هلند دو تمبر مخصوص به مناسبت دویستمین سال تولد حضرت بهاءالله منتشر کرد. تمبر…

 • در برزیل، استان سرجیپ (Sergipe) و شهر مانائوس به همراه جامعۀ بهائی برزیل تمبرهایی منتشر…

 • تمبری منتشرشده توسط وزارت پست کامبوج به مناسبت دویستمین سال تولد حضرت بهاءالله و حاوی…

 • تمبری منتشرشده در برزیل به مناسبت دویستمین سال تولد حضرت بهاءالله

 •  تمبر یادبود منتشرشده در مالزی به مناسبت دویستمین سال تولد حضرت بهاءالله.

 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community