قطعنامۀ مجلس نمایندگان ایالات متحده در محکوم کردن آزار بهائیان در ایران

۱۴ دي ۱۳۹۱ (۳ ژانویه ۲۰۱۳)

واشنگتن، ایالات متحده، ۱۳ دی ۱۳۹۱ (۳ ژانویه ۲۰۱۳) سرویس خبری جامعۀ جهانی بهائی – کنگرۀ ایالات متحده از ایران خواسته بهائیانی را که صرفاً به خاطر باورهای دینی خود زندانی هستند، آزاد کند.

مجلس نمایندگان در قطعنامه‌ای که روز ۱۲ دی (۱ ژانویه) به تصویب رسید، «آزار بهائیان در ایران را که با حمایت دولت» انجام می‌شود محکوم کرد.

در قطعنامه که دوازدهمین اقدام این‌چنینی کنگرۀ آمریکا از سال ۱۳۶۰ (۱۹۸۲) تا کنون بود آمده: «شهروندان عادی ایرانی که پیرو آئین بهائی هستند، به شکلی نامتناسب و به بهانۀ امنیت ملّی هدف حمله قرار می‌گیرند و بازجویی و بازداشت می‌شوند.»

این لایحه که با حمایت نمایندگان رابرت ج. دولد، دنیل لیپینسکی و برد شرمن مطرح شد، به زندانی کردن غیرقانونی هفت مدیر پيشين جامعۀ بهائی، که اکنون در حال گذراندن احکام ۲۰ سالۀ زندان هستند، اشاره می‌کند. دستگیری و زندانی کردن ناعادلانۀ مدرسان و مدیران بهائی یک اقدام غیررسمی جامعه را که هدفش فراهم کردن آموزش برای جوانان بهائی محروم از آموزش عالی بود، نيز در اين لايحه محکوم شده است.

ایلینا روزلتینن، نمايندۀ کنگره، در اظهارات خود پیش از رأی‌گیری گفت: «نظام در صدد بوده زندگی به عنوان یک بهائی را در ایران تحمل‌ناپذیر کند. این قطعنامه گرفتاری آنها را در مرکز توجه قرار می‌دهد و از نظام ایران می‌خواهد کمپین بدرفتاری‌های خود با بهائیان را پایان دهد.»

قطعنامه به صورت ویژه‌تر رئیس‌جمهور اوباما و وزیر خارجۀ او را تشویق کرده که «برای تحریم مقامات حکومتی ایران و دیگر افرادی که به صورت مستقیم مسئول موارد فاحش نقض حقوق بشر، از جمله علیه جامعۀ بهائی در ایران هستند» از تمهیدات تصویب شده در سال ۱۳۸۹ (۲۰۱۰) بهره جویند.»

یکی از مقامات محفل روحانی ملّی بهائیان ایالات متحده گفت: «تأکیدی که کنگرۀ ایالات متحده بر موارد نقض حقوق بشر در ایران کرده، باعث دلگرمی جامعۀ بهائی است. ما مطمئنيم که این فشار مداوم بین‌لمللی باعث کاهش تشديد بيش از پيش آزار بهائیان در ایران شده است.»

اکنون تقریباً ۱۱۶ بهائی به خاطر اعتقادات دینی خود در ایران زندانی هستند. بیش از ۶۷۰ بهائی از میانۀ سال ۱۳۸۳ (۲۰۰۴) دستگیر شده‌اند و هزاران بهائی دیگر از شغل، تحصیل و حق آزادی دینی محروم بوده‌اند.

ضمیمهاندازه
فطعنامه مجلس394.52 کیلو بایت
 
اخبار جدید
© 2008 Bahá’í International Community